Herbalia

Prirodzenou cestou ku zdraviu, pohode a vitalite

Žalúdočná nevoľnosť psychosomatického pôvodu- kazuistika

Hlavnou hrdinkou tohto príbehu je mladá žena, nazvime ju Anna. Anna mala v tom čase 25 rokov. Poradenstvo vyhľadala kvôli každodennej žalúdočnej nevoľnosti, nutkaniu na zvracanie. Trpela nechutenstvom a podľa jej vlastných slov bola podvýživená. Málo jedla, preto sa cítila stále unavená a slabá. Tento stav spôsoboval značné komplikácie v jej praktickom živote, pretože mala fyzicky náročnú prácu vo viacsmennej prevádzke, v chladnom sklade. Trpela výraznou zimomrivosťou.

Problémy s nechutenstvom sprevádzali Annu už od dospievania. Objektívne by som jej telesný habitus ohodnotila pojmom štíhly, nie podvýživený. V zmysle mikronutrientov sa však  určité známky podvýživy prejavili. Zvýšená únavnosť a nadmerné vypadávanie vlasov poukazuje na možný nedostatok určitých vitamínov a minerálov.

Pri dotazovaní na spôsob stravovania som zistila, že Anna preferuje kvôli všeobecným odporúčaniam zdravej výživy surovú stravu a jogurty. Je to iba jeden z mnohých prípadov, kedy vďaka týmto „všeobecným“ odporúčaniam došlo k zhoršeniu zdravotného stavu. Jednak je nadmerné množstvo surovej stravy náročné na strávenie v zmysle biochemickom (tepelná úprava pomáha „vybrať“ z väzieb jednotlivé nutrienty, teda ich ľahšie vstrebať a využiť), jednak surová strava organizmus značne ochladzuje. Jedno ani druhé v prípade oslabeného trávenia nerobí dobre. Tráviaci proces prebieha nedostatočne, prichádza únava po jedle, pocit plnosti, plynatosť, kŕče. Najdôležitejším odporúčaním pre Annu bola zmena stravovania – zaradiť veľa hustých zeleninových polievok, správne tepelne upravené strukoviny, obilniny a zeleninu. Surovú zeleninu a ovocie používať len v malých množstvách.

Na posilnenie organizmu a doplnenie mikronutrientov sme nasadili koloidné minerály. V prvej fáze liečby sme chuť do jedla a zlepšenie trávenia posilnili prostredníctvom fytoterapeutických kvapiek zo zmesi horkých bylín.

Dôležitým faktorom tohto prípadu bola psychická rovina problému. Celá žalúdočná nervozita bola stelesneným strachom a pocitom menejcennosti. K výraznému zhoršeniu došlo po náhlom úmrtí milovanej mamky, s ktorou mala klientka veľmi blízky vzťah. Čo bolo predtým strachom o mamu, premenilo sa na smútok z jej straty. Ide pochopiteľne o situáciu, kedy je smútok prirodzenou – zdravou a normálnou emóciou. Smútok nás mení, dáva vyzrieť duši ako čas dobrému vínu. Ak sa však človek na smútok upne, ustrnie v ňom a zastaví sa prirodzené zrenie tejto emócie. So smútkom sa potrebujeme naučiť pracovať. Môže byť zdrojom poznania a posilnenia duše alebo zdrojom utrpenia – voľba je v nás. Anne som podala 2 dávky homeopatického lieku Natrium muriaticum 200CH. Tento preparát je najbežnejším homeopatickým prostriedkom na zmiernenie bolesti a smútku z veľkej emočnej straty. V následnosti na homeopatikum som pripravila kombináciu esencií z Bachovej kvetovej terapie. Výber kvetových výťažkov som zamerala na:

  • prijatie straty a vyrovnanie sa so šokom  z úmrtia
  • odpútanie sa od lipnutia
  • zvládnutie strachu prameniaceho z nedostatku sebavedomia
  • spracovanie hlbokého smútku

Po mesiaci sa výrazne zmiernila únava a upravila sa chuť do jedla. Klientka zdôraznila aj zlepšenie zimomrivosti. Po emocionálnej stránke sa zmiernil smútok. Nauzea sa síce zlepšila, ale v obdobiach zvýšenej stresovej záťaže sa nárazovo objavovala. Po pochopení tejto etiológie som sa viac zamerala na zmiernenie prehnanej nervovej reaktivity na stres. Pre tento účel som zvolila kombináciu medovky lekárskej a valeriány lekárskej. Obe byliny poznáme ako prírodné sedatíva. Bachova kvetová terapia pokračovala súbežne s podávaním fytoterapeutík.

Po dvoch mesiacoch sa Annine problémy výrazne zredukovali, v súčasnej dobe je recidíva tráviacich ťažkostí len veľmi výnimočná.